disco-polo,  Maryja,  Muzyka

Brudne nogi i Maryja w disco polo

Jeden z malarzy baroku – Caravaggio – namalował kontrowersyjny obraz Madonny oraz pielgrzymów z brudnymi nogami (Madonna di Loreto).

Jak bliska jest mi taka postać!

Matka Pielgrzymów.  Stoi blisko (zaledwie jeden schodek na obrazie) od duchowej pustyni tego świata. Ma twarz: królowej, matki, przyjaciółki, doradcy i siostry – mej trudnej wiary!

Co jest bardzo ciekawe – do obrazu pozowała (znana w Rzymie) kobieta lekkich obyczajów – Lena.

Zakochany w niej – Mariano da Pasqualone (rzymski notariusz) o mało nie stracił głowy, z rąk Caravaggio, kiedy ten pod osłoną nocy zaatakował zazdrosnego amanta na Piazza Navona.
Twarz Leny na obrazie przypomina o pięknie Maryi!

O ileż (nieporównywalnie) jest Ona piękniejsza (tak duchowo i realnie), gdy tęsknisz za Jej oczami, idąc w pieszej pielgrzymce (25-40 km dziennie w deszczu i upałach).
Mam na myśli np. Gdańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Po co jednak „marnować” swój urlop na upalno-deszczowe dreptanie po asfalcie i polnych drogach?
Wędrowałem wiele razy i tęsknie za tym momentem, kiedy przychodzi się do Niej tak wolnym, bez retuszu, upiększeń, duchowego makijażu. Bez spiny i kato-muskułów.
Przez te 500 km drogi wychodzi z duchowego plecaka – każdy twój egoizm i roszczeniowe oczekiwania. Przychodzisz do Niej z brudnymi nogami, z bąblami i pęcherzami. Bez duchowego liftingu.

W czasie jednej z naszych pielgrzymek nasza grupa (wraz z ks. Piotrem) dokonała niesamowitego i rewolucyjnego odkrycia.

Jest taki disco-polo hicior – piosenka zespołu Weekend: „Za każdą chwilę”. Kiedy zmienisz w niej tylko JEDNO słowo: Maleńka – na MATEŃKA, to powstanie piękna opowieść o sensie pielgrzymowania.

„Za każdą chwilę z Tobą oddałbym, to co najdroższe MATEŃKA. Od zawsze jesteś pragnieniem mym – ja będę cię nosił na rękach”
– hmm na rękach?

A no przecież nosi się figury Maryi na rękach, np. w procesjach:)

„Nie bądź głupi IDŹ. Bo ONA ciągle TAM czeka”
– gdzie jest to – TAM? A np. na Jasnej Górze:)

„Możesz wierzyć mi: JEJ serce łzami ocieka”
– i takie jest przecież oblicze Mateńki w Częstochowie, gdy widzi jak komplikujemy sobie nawzajem życie:(

„Każdą chwilę ceń, bo wiele takich nie było, popatrz w oczy JEJ i wyznaj, że czujesz miłość”
– i to się dzieje, gdy co roku miliony ludzi klęka przed Jej wizerunkiem i opowiada miłosną historię swej wiary i życia.

I uwaga – druga zwrotka:

„POKORY nabierz łyk, a serce JEJ wytłumaczy: kim dla Ciebie JEST, jak wiele dla Ciebie znaczy. Nawet milion słów zbyt mało, by to opisać, co widzisz w oczach JEJ, że DROGĄ jest Twego życia”
– dokładnie, nic dodać nic ująć.

Zespół – Weekend niechcący powiedział wszystko:)

Rockowa dusza. Studiowałem m.in. teologię czy psychologię kliniczną. Nauczyciel od 2006 roku. Ciekawy świata i ludzi. Troszkę romantyk starej daty:) Uwielbiam zespoły Depeche Mode, Coma, Anathema. Również kino, smak kawy, twórczość J.R.R. Tolkiena oraz C.S. Lewisa. Przygoda z blogiem trwa od 16.07.2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.