Bez kategorii

Oblicze bezdomności. Oblicze młosierdzia.

Watykan 
Dziś na porannej Mszy Świętej papież Franciszek zaapelował w bardzo ważnej sprawie: „Te dni bólu i smutku wydobywają na światło dzienne wiele ukrytych problemów. Dziś w gazecie znajduje się zdjęcie, które poruszyło moje serce: wielu bezdomnych z miasta, leżących na parkingu, pod obserwacją… Jest dziś tak wielu bezdomnych. Módlmy się przez wstawiennictwo św. Matki Teresy z Kalkuty, aby obudziła w nas bliskość wobec tak wielu ludzi, żyjących w społeczeństwie obok nas, wiodących zwyczajne życie, ale którzy, podobnie jak ci bezdomni, w chwili kryzysu pozostają poza zasięgiem naszego wzroku” (opracowanie ze strony stacja7.pl)

Las Vegas (* sytuacja, która poruszyła serce Ojca Świętego)


W jednym ze schronisk dla bezdomnych pojawił się koronawirus.
Miejscowe władze nakazały, aby wszyscy mieszkańcy tej placówki nocowali pod gołym niebem. Betonową nawierzchnię pobliskiego parkingu pomalowano w kratę. Wyznaczono pojedyncze miejsca i bezpieczny dystans od siebie.
Jeszcze przed pandemią uchwalono w Las Vegas „kryminalizację bezdomności”. Ludzie są „pakowani” za betonowe siatki, by usunąć ich ze wzroku społeczeństwa.
Tymczasem w Las Vegas znajduje się 150 tysięcy nieczynnych pokoi hotelowych.

(na podstawie artykułu ze strony stacja7.pl)

Kolonia
Kardynał Rainer Maria Woelki – metropolita Kolonii w wywiadzie powiedział:
„W ostatnich dniach moi współpracownicy z Caritas powiedzieli mi, że sytuacja osób bezdomnych jest coraz bardziej dramatyczna. Wspomniały o tym także gazety i telewizja. Wielu bezdomnych nie ma teraz gdzie zjeść ani się umyć przez kilka dni, brakuje im podstawowych możliwości. Także tutaj, w Niemczech, kryzys związany z koronawirusem stawia przed nami wielkie wyzwania. Organizacje pomagające bezdomnym musiały zamknąć stołówki a swoje siły przerzucić na opiekę nad samotnymi seniorami, także zagrożonymi zarażeniem. Dlatego pomyślałem: musimy zainterweniować jako Kościół. Jesteśmy przecież nie tylko wspólnotą Eucharystyczną, ale również wspólnotą miłości caritas, to należy do naszego bycia chrześcijaninem”.
Zainspirowany Ewangelią i apelami papieża postanowił, że w budynku seminarium znajdą się: „nie tylko miejsca do spania, ale też możliwość umycia i posilenia się dla bezdomnych. Gotować dla nich będą pracownicy i wolontariusze diecezjalnej Caritas, we współpracy z młodzieżą z różnych duszpasterstw oraz chętnymi klerykami”.
I dodał: „W tej chwili nie wiem, ilu bezdomnych przyjdzie prosić o przyjęcie. Mam jednak nadzieję, że wszyscy potrzebujący znajdą drogę do nas. Myślę, że możemy zająć się nawet 100-150 osobami. Kuchnia naszego Wikariatu, która zwykle przygotowuje posiłki codziennie dla współpracowników, jest w stanie przygotować ich znacznie więcej, to nie problem”.

(na podstawie artykułu ze strony stacja7.pl)

Polska – 2.04.2020
Nasza pomoc tym ludziom.
Piękny „żywy pomnik” – w 15 rocznicę śmierci – św. Jana Pawła II, który uczył nas; „wyobraźni miłosierdzia.

Konkret (Ja i Ty):
Ze strony www.dobrafabryka.pl
„Zostać w domu? Ale jak, kiedy się go nie ma? Unikać skupisk ludzi? To niemożliwe w przeludnionym obozie dla uchodźców! Umyć ręce? Zdezynfekować? Czym?! Zdrowo się odżywiać? A co, jeśli nie jadło się w ogóle od kilku dni?
#zostańwdomu to dziś najważniejszy hashtag na świecie, ale ilu jest ludzi w Polsce, Grecji, Bangladeszu, Burkina Faso, Senegalu i Mauretanii takich, dla których nie może być on sposobem na walkę z pandemią, bo posiadanie domu wciąż pozostaje w sferze marzeń?
Podopieczni Dobrej Fabryki to kilkadziesiąt tysięcy osób. Wszyscy doświadczają wykluczenia, zmagają się z brakiem dostępu do leczenia, uciekają przed przemocą, na skraj życia i śmierci często prowadzi ich głód. Wszystkim zagraża dziś także COVID-19.
Akcja 5/5 jest konkretną odpowiedzią na potrzeby ludzi, którzy nie mogą zostać w domu, których wirus pozbawił możliwości schronienia się w polskich noclegowniach i tych na drugim końcu świata, których postawił w sytuacji nie tylko trudnej, ale krytycznej.
5 ZŁOTYCH DLA NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYCH W POLSCE/ 5 ZŁOTYCH DLA NAJBIEDNIEJSZYCH W PROJEKTACH DOBREJ FABRYKI NA CAŁYM ŚWIECIE
https://www.dobrafabryka.pl/chce-pomoc/akcja/5-5-vs-covid-19/?fbclid=IwAR3r9_yzLvYIUyhxxrEE1ltY-C3f4s-O8hTWtTzcaQl_QcGHLw5KvXWSBSg

Rockowa dusza. Studiowałem m.in. teologię czy psychologię kliniczną. Nauczyciel od 2006 roku. Ciekawy świata i ludzi. Troszkę romantyk starej daty:) Uwielbiam zespoły Depeche Mode, Coma, Anathema. Również kino, smak kawy, twórczość J.R.R. Tolkiena oraz C.S. Lewisa. Przygoda z blogiem trwa od 16.07.2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.